Yazar kitabın bu bölümünde kişisel  bilgisayarların ortaya nasıl çıktığından kimler tarafından ortaya konulduğundan bahsetmiştir.

Bu bölümün en başında yazar konuya kişisel bilgisayarların nasıl başladığını anlatarak başlamıştır. Memex, Bilgisayarların kişisel olması fikrini ortaya atmıştır. Şu sözle dile getirmiştir; ‘Mahrem’ sözcüğünün önemine değinmiş kişinin sözcüklerini resimlerini ve diğer bilgilerini kaydedebildiğini ve yeniden açabileceğinden söz etmiştir. Bush ise önceden tahminlerde bulunmuştur şu şekilde projelerde iş birliği yapma yollarını dosya paylaşımlarını ve wikipedia’yı da öngörmüştür. Ancak bilgisayarlar Bush’un tahmin ettiği gibi kişisel olarak ortaya çıkmamıştır. İlk olarak devasa askeri ve endüstriyel olarak çıkmışlardır. Zaten kişisel bilgisayarların devrimi 1970‘lerde patlak vermiştir. Bu bölümde kitap şöyle diyor; zamanla teknolojinin gelişmesiyle kişisel bilgisayarlar mümkün hale gelmiştir.En önemlisinin küçük mikroçip olduğudur tüm fonksiyonların entegre edildiği o mikroçiptir. Hippilerle teknolojiciler arasındaki bağı en çok destekleyen hatta bu bağın kendisi olan kişi uzun boylu dişlek Stewart Brand karşı kültürlerin merkezi otoriteyi hor görmesi, kişisel bilgisayar devriminin felsefi temellerini oluşturdu.Brand’a göre güç halka verilsin sloganı yeni sol aktivistler tarafından kullanılmaya başlandığında kulağa hoş geliyordu ama bilgisayarlar insanlara gerçekten bireysel bir güç bulma imkanı sundu.Douglas Engelbart hayatının en büyük tutkusu bilgisayarların insan zekasına uzantılı olacağı yöntemler bulmak olan bir mühendisti. Engelbart, insanların karmaşıklığı çözmesine yardım etmek için en iyi yolun Bush’un satırlarında gizli olduğuna karar verdi. Bilgiyi gerçek zamanlı grafik ekranlara aktarmayı hayal ederken radar eğitimi işine yaradı.Kişisel Bilgisayarların doğduğu yıllarda Kaliforniya’nın Bay Area’sındaki barış aktivistleri ve toplum örgütçüleri bilgisayarın gücün halkın elinden geçişi için ne denli önemli bir araç olduğunu anlamaya başlamışlardı.

Craigslist ve Facebook’tan öncesi dönemde insanlar arasında bağlantı kurmak ve arıyor olabilecekleri hizmete ulaşmalarını sağlamak üzere kurulmuş Switchboards adıyla bilinen topluluk organizasyonları vardı. Çoğu düşük teknolojiler kullanıyordu. Bir masa etrafında birkaç kişi birkaç telefon ve duvarlara asılı kartlar ve ilanlardan ibaretlerdi. Sosyal ağlar oluşturmak için yönlendiricilik yapıyorlardı. Kişisel bilgisayarlara katkı sağlayan bir karakter türü daha vardı seri girişimci bu aşırı doz kafein yüklü girişimci olarak kitabın adlandırdığı Ed Roberts ve Altair. Roberts ne bilgisayar mühendisi ne de hackerdı. Zekanın uzantıları veya ortak yaşam gibi büyük teorileri de yoktu. Heatkit hobicileri tarafından bir dönemin öncüsü oldu. Roberts’ta bir girişim bağımlısının enerjisi vardı. Halkın farkındalığı yenilikçilik için gerekli olan önemli ögelerden biridir.Elektronik hobiciler whole earth hippileri ve kendin pişirci hackerların işbirliğiyle ekonomik büyümeyi sağlayacak yaşayışımızı ve çalışmamızı değiştirecek kişisel bilgisayarlar yeni bir endüstri olarak ortaya çıkmıştı sonunda.Güç halka verilsin hareketiyle bilgisayarlar kurumların ve ordunun kontrolünde olmaktan çıktı ve onlar kişisel gelişimlerinin üretkenliklerinin ve yaratıcılıklarının birer aracı olarak kullanacak bireyler…

Yazar: Şevval İdil Ecevit

Kaynak: Geleceği Keşfedenler, Walter Isaacson