Vannevar Bush  1945 yılında Atlantic’te yayımlanan “Düşünebileceğimiz Gibi”  makalesinde ilk adını verdiği kişisel bilgisayar olan Memex’in özelliklerin bahsetmiştir.  Bireylerin bilgilerini, resimlerini kaydedip daha sonrasında istedikleri zaman dilimi içerisinde tekrar kişisel verilerini cihaz içerisinde kontrol edebileceklerini yazmıştır. Eskiden odalara sığmayacak kadar büyük boyutlarda olan  pahalı ve devasal boyutlara ulaşan  kişisel bilgisayarlar günümüzde uygun maliyete gelmesi, boyutunun çantamızda taşıyabilecek kadar uygun ortam bulması bilgisayarların git gide her an her noktada kullanıma açılmasını sağlamıştır.

Kişisel bilgisayarlar birçok teknolojik gelişme sayesinde kendisine geliştirme fırsatı bulmuştur. Küçük olmasının yanında hemen hemen çoğu teknolojik cihazın içerisinde yer almakta olan mikroişlemci sosyal olayları yavaş yavaş şekillendirmeye başlamıştır. 1960 yılların başında Amerika’da kültürel karışımın oluşmaya başlaması  bilgisayarlarında bu etnik karışım sayesinde gelişiminin daha pozitif yönde arttırmasını sağlamıştır.  San Fransisco’da kültürel çeşitliliğin  yaşandığı bölgeye birçok mühendis gönderilerek bu bölgede Intel ve Atari gibi yaratıcılığın artmasına yönelik çalışmaların yapıldığı alanların oluşması sağlanarak  bürokrasinin tam anlamı ile yer bulmadığı bir girişim kültürünün ortaya çıkmasına yönünde adımlar atılarak bilgisayarların gelişim göstermesi için birçok birey çalışmalarını geliştirmeye başlamıştır. Kültürel sentezin farklılıkları gelişimin gün geçtikçe daha kümülatif bir şekilde büyümesine sebep  olmuştur.

1970’li yılında Kay Sail yazdığı makaleye göre McCarthy’ye  bilgisayarın vizyonunu tarif ederken “Terminal, bir telefon sitemi ile bütün kitapları, dergileri, gazeteleri, katalogları, havayolu tarifelerini barındıran  zaman paylaşımlı” bir cihaz olarak tarif ederken “Kullanan kişinin de terminal aracılığı ile istediği bilgiyi alabileceğini, istediği zaman kişiler ve bireyler ile bağlantı kurabileceğini” ifade etmektedir.

Teknolojinin gelişiminin üst sefada olduğu bu dönemde bilgisayarlar hayatımızın büyük bir bölümünü kaplamanın yanında gündelik hayatımız içinde bize birçok faydayı da beraberinde getirmiştir. Özellikle Türkiye’de  2000’li yıllar ile hayatımızda yer bulmaya başlayan bilgisayarların kullanımı gün geçtikçe hayatımızda daha çok yer bulmaya başladı. Daha önce saatler süren bilgiye ulaşma süreci, şimdi internet aracılığı ile dakikalar içerisinde hatta çok daha kısa saniye dilimi içerisinde gerçekleşmektedir. Bundan belki yirmi yıl önce internet üzerinde alışveriş yapılması çok da tahmin edilen bir durum gibi gözükmemektedir. Fakat şu anda internet üzerinden alışveriş yapılması daha ekonomik olabilmenin yanında zamanımız açısından da önemli bir durum teşkil etmektedir. Hatta bununla kalmayıp satın almak istediğimiz ürünler hakkında araştırma yapıp, o ürünü kullanan kişilerin yorumlarını göre fikirlerimizi şekillendirebilmekteyiz. Yani kişisel bilgisayarların gelişme göstermesi hayatımızın diğer alanlarına da entegre olarak birçok alanda yeni teknolojik gelişmelerin zeminini hazırlamıştır.

Yazar: Ezgi Gençarslan

Kaynak: Geleceği Keşfedenler, Walter Isaacson