Mikroçiplerin evrimi Moore yasasının öngördüğü gibi her yıl teknoloji daha da küçüldü ve özellikleri artış gösterdi. Hackerlar ve oyun sektörü ileri gelenleri bilgisayarı eğlenceli hale getirebilme yolunda büyük rol oynadılar. Hacker kelimesi günümüzdeki gibi ağlara yasadışı şekilde zorla girmeyi değil teknik bir ustalığı ve şimdiki adıyla gamerlığı çağrıştırıyordu. Bilgisayarlara giren İlk etkili oyun ‘’spacewar’’dı.

Açık olmanın önemi burada net bir şekilde ve farklı örneklerle yer alıyor, örneğin açık kaynaklı çalışma tarzı, yapılan oyuna birçok katkı sağlıyor  fikirlere açık şekilde geliştirilmesine yardımcı oluyor. En önemlisi iş birliğini ortaya koyuyor herkes tarafından geliştirmeye açık. Ücretsiz ve en önemlisi bilgisayar kişisel ve aktif olarak yaptığın bir şeye yanıt veriyor olmasıydı.

Birçok bilgisayar mühendisi öğrencisi gibi Nolan Bushnell de spacewar hayranıydı. Nolan 15 yaşındayken babasını kaybetti ve ardından poker oynamaya başladı. Utah üniversitesine gitti ve orda internetin öncüsü ARPANET’in de ilk dört düğümünden biri oldu. Mezun olduktan sonra Ampex’te çalışmaya başladı. Orda meslektaşı Ted Dabney ile birlikte bilgisayarı oyun makinesine çevirecek şemalar çizdiler. Nolan programdaki her bir görevi yapacak devreler tasarlama fikrini buldu ve bu fikri Computer Quiz adlı bir oyun makinesi şirketini kuran Bill Nutting’e sattı. Oyunun adı Computer Space olarak değiştirildi. Computer Space çok popüler değildi ama bir hayran kitlesi vardı. Nolan sonra ki oyunu için kendi şirketini kurmaya karar verdi. Yeni girişimi için Japon oyunu Go’daki bir terim olan Atari’yi seçti.

Atari’nin yeni çıktığı dönemler de Nolan Şikagolu bir şirket okan Bally Midway’e bir bilgisayar oyunu yapmak için sözleşme imzaladı. Plan bir araba yarışı oyunu yapmaktı. Nolan bir fuarda Magnavox Odyssey’i incelemişti. Bu televizyonda oyun oynamak için tasarlanmış basit bir konsoldu. Ofise döndüğünde oyunu Alcorn’a anlattı birkaç devre çizimi karaladı ve oyun makineleri için bir versiyonunu yapmasını istedi. Her şey hazırlandıktan sonra oyuna Pong ismi verildi. Çok basit bir oyundu ve tek talimat vardı. “Yüksek puan almak için topu düşürmeyin”. Oyun çok fazla ilgi gördü. Normal bir makine günde 10 dolar yaparken Pong 40 dolar yapıyordu. Nolan bu süreci şöyle ifade etti “oyunu yapmak kolaydı. Zor olan para yokken şirketi büyütmekti.”

Yazar: Kerem Süleyman Temur

Kaynak: Geleceği Keşfedenler, Walter Isaacson