Faruk Eczacıbaşı’nın uzun yıllardır planladığı ve 2015’de kaleme aldığı Daha Yeni Başlıyor, geçmişten günümüze internetin hayatımızdaki yerini, bize kattıklarını ve bizden aldıklarını kendi bakış açısıyla, okuyuculara başarılı bir şekilde aktarmış.

Hayatının ilk 26 yılını eğitime adayan Faruk Eczacıbaşı, 1980’de eğitimin tamamlar ve Eczacıbaşı’nda iş hayatına atılır. 1988 yılında Füsun Hanım ile evlenir ve Sinan ile Murat adında iki çocuğu olur. 1993 yılında babası Nejat Eczacıbaşı’nın vefatıyla daha da olgunlaşan Faruk, kendi tabiriyle hayatının üçüncü dönemi başlar. Eczacıbaşı’nın internet ile tanışması da bu yıllarda başlar. Eczacıbaşı Bilgi İletim şirketinin yöneticiliğini üstlenen Faruk, şirketteki kişisel bilgisayarları düzene sokmak için bir bilgi sistemi tasarlamakla uğraşmaktaydı. Dünyada henüz 10 milyonu geçmeyen internet kullanıcı sayısı gün geçtikçe popülerleşmekteydi, öyle ki 1995 yılında bu sayı 16 milyona ulaşmıştı. Yurtdışında gittikçe popülerleşen bu yeni teknoloji henüz Türkiye’de yaygınlaşmam, kullanıcı sayısı 2000’i bile geçmiyordu. Dünya’nın internet ve kişisel bilgisayarlarla değişim geçirdiği o zamanlarda Faruk Eczacıbaşı ve arkadaşları bu konuyu Türkiye’nin gündemine sokmaya karar verirler ve amacı ülkenin kurumlarını ve kamuoyunu yeni gelişmelerden haberdar ederek onları bilgilendirmeyi hedefleyen Türkiye Bilişim Vakfı’nı, Mayıs 1995’de kurarlar. Temel misyonu “Türkiye’nin bilgi toplumuna geçiş sürecini hızlandırmak” olan TBV, böylece ülkedeki internet farkındalığını arttırmak adına önemli bir rol üstenmişlerdir. Başlarda internet Türkiye’de sadece yeni bir teknolojik gelişme olarak görüldü fakat zamanla kapsama alanı arttı.

2000’li yıllara gelindiğinde ise dünya çapında internet kullanıcı sayısı 300 milyona ulaşmıştı. İnterneti bir insana benzeten Faruk Eczacıbaşı, ilk tanıştıkları zaman, interneti potansiyeli olan bir çocuğa benzetirken günümüzde boyu çok uzayan, eli kolu her yere uzanan bazen de kötü arkadaşlıklar edinen fakat geleceği parlak zeki bir çocuk olarak görüyor. Teknoloji internetin doğumundan evvel gelişmeye başlamıştı fakat internet ile birlikte sanallaşma daha da arttı ve beraberinde yeni teknolojileri getirdi. Ekonomiden sanata birçok şey internet ortamına uyum sağlamayı başardı.  Halbuki ekonomi sanal dünyayı tanımıyordu. Kişisel bilgisayarlarla başlayan yeni alışkanlıklar internetle hız kazanmaya başladı. Bugünü genç kuşağı eskisine göre daha büyük bir bilinmezlikle karşı karşıya. Her gün yeni bir teknoloji ile karşı karşıya kalan bir dünyayı takip etmek neredeyse imkânsız. Bunun en önemli sebeplerinden biri değişimlerin artık üssel olarak gerçekleşiyor olması. Peki zaman ve mekan sınırı tanımayan bu patlamaya gençler nasıl hazırlanmalı? Bu soruyu cevaplamanın imkansız olduğunu savunan Faruk Eczacıbaşı, her gencin bu sorunun cevabını kendi dağarcığındaki bilgi, deneyim ve yetkinliklerle vermesi gerektiğini düşünüyor. Her gün daha büyük bir ivmeyle hayatımıza giren teknolojik gelişmelerin yaşandığı bu dünyada atabileceğimiz ilk adım elimizden geldiğince anlamaya çalışıp uyum sağlamak. Çünkü daha yeni başlıyor.

Kaynak: Daha Yeni Başlıyor

Yazar: Baret Bektaşiyan