‘’Yere inen uzay gemisi’’

 Faruk Eczacıbaşı, Daha Yeni Başlıyor ‘un ilk bölümü olan Farklı Bir Göz bölümünde Türkiye’nin içerisinde bulunduğu teknolojik konum ve var olan süreçler ve internetin, bilgisayarın hayatlarımıza girmesini, kendi kişisel deneyim ve bakış açısıyla bizlere yorumlayarak başlıyor.  Dönemin getirileri ve gündelik olayların artık eskisi gibi olmadığını anlayan Faruk Eczacıbaşı, internetin hayatımıza girmesiyle bireylerin artık hayatlarında yeni bir pencere açacakları ve buna uyum sağlamaları gerektiğine değiniyor. 1995 yılında aktif kullanıcı sayısının 16 milyonu geçmediği bu tarihten önce, internetin ‘’yere inen uzay gemisi’’ olarak adlandırılmasının kısa sürede insan hayatında büyük bir yer edinmesi ve kişisel bilgisayar kullanımları için köprü rolü oynaya bilmek adına Eczacıbaşı Bilgi İletim şirketi (EBİ) yöneticiliğini üstlenmiştir.

 Türkiye Bilişim Vakfının kurulmasıyla, Türkiye’nin aktif potansiyel kullanıcısının 2000’li yıllarda artış gösterdiği görülmektedir. Bunun yanında dünya ile bir kıyaslama yapıldığında potansiyel kullanıcı sayısının yüzdesi pek olumlu ve işe yarar görülmemektedir. Faruk Eczacıbaşı’nın yorumundan esinlenerek bu gelişmekte olan olayın aslında Türkiye’de ki kullanım sayısının artış göstermeme sebebinin kavramları, internet kullanımını, çeşitli özelliklerini tamimiyle sektör dışındakilere anlatamamaktan kaynaklandığını ve bu konular hakkında bir fikirleri olmadığından söz ettiği görülmektedir. Bu var olan döngüyü, Halkla İlişkiler sektörünün kurumların ve kurumsal itibarın hedef kitlesine nasıl olumlu yansıtılması gerekiyorsa PR sektöründe çalışan başarılı kişilerin köprü rolü vazifesinde işlerini layığıyla yerine getirmesi gerektiğine benzetebiliriz. Yani, internetin bir ortamı değiştirmesi öncelerden tahmin edilse de Türkiye’nin bu konuda geride kalmaması için devletin, kurumların ve kamuoyunun yenilikten haberi olması gerekliydi ve bu konu hakkında çalışmalar yürütmeleri gerekmekteydi. Tamimiyle bu noktada Türkiye Bilişim vakfının ‘’internet uzmanı’’ olarak bu konuda devreye girerek bir rol üstlenmiştir. Özellikte Türkiye Bilişim Vakfıyla beraber burada okuyuculara verilmek istenen fikrin gelişen internet dünyasında üretken olan genç nesil için yeni deneyimler kazandırmak ve yapabileceklerini göstermek için bir rol oynadığı, bizler için bir köprü rolünü üstlendiğini görüyoruz.

  ‘’İnternetin kaldıraç etkisi’’

 Fikrimizi, aklımızdan her geçen düşünceyi an ve an internet ortamında saniyeler içerisinde tüm dünyada yayılabildiğini görüyoruz. İnternetin kaldıraç etkisinin geçmişten günümüze artarak ilerlediğini ve internetin her saniye yanı başımızda olması açısından dolayı ekonomik, sosyo-ekonomik, haberleşme, lojistik, endüstrilerin gelişmesi ve bilgi akımı açısından ne kadar değerli olduğu görülmektedir.

 Faruk Eczacıbaşı değişen düzen içerisinde eski kurumsal işletmelerin yeni teknolojilere ve bu bakış açısında ayak uyduramadığından söz etmektedir. Toplumun yeni modellerine ihtiyaç duyarken kurumsal şirketlerin gelişmeleri takip edemeyeceği varlığı tabii olacaktı fakat kurumsal işletmelerin bu gelişimlerden haberdar olup ihtiyaç duyması çok önemli bir konu olduğundan söz etmektedir. Hayatımızın an ve an içerisinde olan internetin kurumsal açıdan veya eğitim, hukuk, sağlık gibi boyutlarda değerlendirecek olursak kesinlikle bilinçlenme ile sanallaşmaya ayak uydurulması gerekmektedir. Gelişen bu dönem içerisinde, bir fikrin yeni bir fikir doğurduğu daha sonraları ürüne dönüştüğü ve üretilen fikrin başka bireylere, fikirlere ilham kaynağı olduğu görülmektedir. Faruk Eczacıbaşı’nın üstüne basarak değindiği Network olayının önemini bizlerin, genç neslin eğitimini alması gerektiği ve bilginin ne kadar değerli olduğunun üzerinde durmaktadır. Bu bölüm içerisinde, teknolojinin hızla geliştiği bu dönemde bireysel olarak dünyada ki son gelişmelerden yola çıkarak, dünyayı iyisiyle ve kötüsüyle eleştirel bir noktada bizlerin bilgi ve fikir sahibi olması gerektiğini bizlere daha yeni başlıyor edasıyla, hissettirerek ilk bölümü okuma ve inceleme şansı buldurabildi.

Kaynak: Daha Yeni Başlıyor

Yazar: Birkan Kaya