Günümüz dünyasında hızla bilgi üretiyoruz ve bu durum daha da karmaşık bir hale geliyor. Bu karmaşıklık çok önemli sonuçlara yol açarken aynı zamanda da birbirine bağlı bir halde meydana geliyor. Yeni olana daha tam alışamadan, bir yenisi daha geliyor. Faruk Eczacıbaşı’nın kaleme aldığı Daha Yeni Başlıyor Kitabı tam da bu noktalara değiniyor. Benim kitaptan seçtiğim ve severek okuduğum beşinci bölüm de karanlık taraf ve küreselliğin kontrol mekanizmaları başlığı altında birçok konudan bahsediyor. Bilgisayar korsanlığı nedir? Güvenlik çözümleri, siber savaşlar, devletlerden örnekler ve daha fazlası için özetlediğim yazıyı şimdi sizlerle paylaşacağım…

Prenslerden Boğaz Köprüsü’ne İnternet Suçlarının Başlangıcı

İnternet, coğrafi sınırları olmadığı gibi insanları ortak bir payda da buluşturur. Örneğin antika para seven ve koleksiyonlarını yapan kişilerin bir araya internet sayesinde gelmesi gibi. Fakat her ilgi alanının masum olduğunu söylemek pek mümkün olmaz. İntihar eğilimi olan kişilerin girdiği sitelerin bazılarında destek ve tedaviye yönelik olsa bile orada geçen tartışmalar çoğu zaman acısız ve kolay ölümün nasıl sağlanabileceğine odaklanmakta. Örneğin 2017 yılında ortaya çıkan mavi balina oyunu yüzünden 130’dan fazla çocuk intihar etmişti. Bunlar göz önüne alındığı zaman internetin hızlandırıcı ve yeni etkisiyle birlikte suçlara da hazırlıklı olmalıyız. Çünkü suç dünyası, sınırların zaafından yararlanarak yaşamımızın içine giriyor.

Bilgisayar Korsanlığı

Türkçeye bilgisayar korsanlığı olarak çevrilmiş olan hacking kelimesi, bilgisayar ve bilgisayar ağlarına izinsiz olarak sızmak anlamını taşımaktadır. Hukuk ve etik kuralları hiçe sayan hacking, teknolojik olarak en çok gelişen ve çeşitlenen çalışma alanı aslında. Yahoo.com’un bile 2014 yılında üç milyar kişinin kimlik bilgilerinin, internet adreslerinin, Telefon numaralarının çalındığı iki yıl sonra açıklandı.

Bir de tor yazılımı var tabi. Bu yazılım, ilk başlarda ülkeler için sivil mücadele için tasarlanmış, fakat tüm dünyaya yayılarak amacının dışına çıkmıştır. Kullanıcıların kimliğini ortaya çıkarmamasına yarayan bir yazılım.

Siber suç yöntemleri ve kayıtları her yıl hızla artış göstererek devam etmektedir. Bunun örneklerinden biri de kendilerine “korkunç kurt” adını veren bir örgütün “marware” (kötücül yazılım) adını verdikleri ve kimseye fark ettirmeden küçük işlemlerden küçük miktarlar çalmaları.

İnternet ve buna bağlantılı olarak büyüyen sibwe dünya “suç” olgusunun gelişmesinde çarpan etkisi yaratmakta. Bu demek oluyor ki günlük hayatta yaşadığımız suç kategorileri, teknoloji olmadan da düşünülemez hale geliyor.

Güvenlik Çözümleri

Kitabın bu bölümünde, korsanlığa ve siber suçlara çözüm bulunsa bile, suç dünyası her zaman yeni demeler ve inovatif yaklaşımla bir adım önde olarak tehdit unsuru oluşturmaya devam edeceğinden bahsediyor. Şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmamış olmak, hiç karşılaşılmayacağı anlamına gelmemekle birlikte en önemli konu bilinçlenmek. Benim başıma gelmez demeyip, şifrelerin düzenli olarak değiştirilip, basitlikten kaçınılması gerekiyor. (123456 gibi)

Siber Savaşlar Ve Devletler

Siber savaşın en kurnaz hikayelerinden biri “stuxnet”inkiydi. Stuxnet, ABD ve İsrail’in, İran’ın nükleer çalışmalarını sekteye uğratmak için kullanılan bir solucan yazılımı. Endüstriyel kontrol sistemlerinin ve dış dünyaya kapalı sistemlerin de hedef alabileceğini göstermesi durumuyla siber güvenlik konusunda önemli bir yere sahip.

Biyoteknolojinin Karanlık Tarafları

CRISPR-Cas9 genetikçilerin ve tıp araştırmacılarının, genomun çeşitli kısımlarına ekleme, çıkarma ya da DNA dizilimininde değişim yapmalarına olanak tanıyan bir teknolojidir. Bugün bilişim dünyasında korsanların uygulamış olduğu saldırının her çeşidi, biyoteknoloji alanında da uygulanma tehlikesinin olduğu belirtilmiştir.

Derin Öğrenme ve Öngörünebilirlik

Yapay zekanın temelini oluşturan algoritmalar, yapay zeka şirketlerinin en büyük sırrı.

 Sosyal Medya

Sosyal medya bize facebook’un armağanı olarak 2000’li yılların ortalarında ortaya çıktı. 2008 Barrack Obama seçim kampayası bile twitter, facebook ve yeni medya üzerinden yürütüldü ve sosyal medya katkısıyla obama ABD başkanı oldu. Reklam dünyası yeni inovatif modellere yönelmek durumunda kaldı. Ve tabiki “beğen” düğmesinin ortaya çıkmasıyla haberlerde o kadar çok ön plana çıkmaya başladı. Sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte linç kültürü bir araya geldiğinde hükümetler için de bir avantaj meydana geldi. İnternet unvanıyla st. Petersburg times gazetesinde çalışan gençlere, en az yüz adet propaganda bilgisi yaymaları karşılığında 36 dolar ödediğini açıkladı.

Gerçek Sonrası Toplumlar

Gerçek dışı haberlerin yayılma yöntemi, etik açıdan gerçekten kötü niyetli olanlara da olanak tanımakta. Kötü niyetli içeriğe sahip haberlere karşı öneriler üretilmekte hatta haber denetleme platformlarının örneklerinden birisi Türkiye’de de var olan teyit.org sitesi.

Akıllı teknolojilerin, gelişen algoritmaların, yapay zekanın ve ürünlerin yayılmasıyla toplumlar, yönetimler ve bireyler hazırlıksız oldukları asimetrik tehlikelerle gittikçe daha çok karşılaşacak.

Kaynak: Daha Yeni Başlıyor

Yazar: Dilan Dağ