Hepimiz küçükken, büyüklerimizin anlattığı şeyleri dinleyerek büyüdük. Hatta çocukların yatmadan önce en sevdiği şey iyi bir masal anlatımı bile olabilirdi. Bu anlatımı eskiden de herkes iyi yapamazdı. Örneğin bir annenin anlattığı masalla, dedelerin anlattığı masallar aynı duyguyu bize geçiremezdi. Peki, herkesin yapamadığı, ustalık isteyen hikâye anlatma sanatı nasıl oldu da bir pazarlama aracı oldu? Bilgileri aktarırken etkili olmak neden bu kadar önemli?

Hepsi yazımda…

Muhteşem bir hikâye anlatıcısı, Ted’in en uzun ayakta alkışını nasıl aldı? 

Esinlendirici vaizler, dinleyicilerini olgular ve hikayelerin bir karışımıyla eğitir, içerişin büyük bir kısmını bu hikayeler oluşturur. 

Bryan Stevenson’da Ted konuşmasında büyükannesiyle yaşadığı bir olayı anlatarak ted’in otuz yıllık tarihindeki en uzun ayakta alkışı aldı.  Büyükannesi, sana bir şey söyleyeceğim ama bunu kimseye söyleme diyerek Stevenson’a özel olduğunu ve içki içmeyeceğine dair söz vermesini ister. Stevenson bu sözü kardeşinin içkiyi uzatarak içmesini teklif etse de içmez. Derdin ne diye soran kardeşi ekler ve ninenin seninle yaptığı o konuşmaya takılıp kalmadın der. Sonuçta büyükanneleri, bütün torunlarıyla aynı konuşmayı yapmıştır. Stevenson’ın da bu hikâyeyi ilk anlatışı elbette değildir çünkü Stevenson Alabama’daki mahkumları savunmaktadır. Ona göre idam cezası alanlar ya mahkeme de avukatları tarafından iyi temsil edilmediler ya da siyah ve fakir oldukları için haksız yere mahkûm edildiler.

Savunduğu şey ve hikayelerini anlatma yolunu seçmesi arasında bir bağlantısı var ve bu bağlantının amacı ikna ettirmek. Eğer dinleyiciler konuşmanın ilk aşamalarında sizinle bağlantı kuramaz ve sizi sevmezlerse, aynı bakış açısını benimsememek konusunda onları ikna etmek pek mümkün olmaz.

Atık Suyunu İçme Suyuna Dönüştürmek

Bill Gates’in bir bardak su içmesi medyada olay oldu. Tabiki içtiği bir bardak su değildi, içtiği dışkılardan arındırılmış bir suydu. Dünyanın her yerinden birçok haber kanalı (CNN,NPR gibi) olaya yer verdi. 

Peki neden Gates dışkı suyunu içti? 

Sıtma, sivrisinekler tarafından yayılan birşey ve Gates 2009 Ted sunumunu yaparken yanında deneyimlemek için getirdiğini söyledi ve kavanozu açarak sivrisinekleri saldı. Sıtmanın nedenleri üzerine yapılan bir Powerpoint sunumu aslında tablolar, veriler, figürler sayesinde yapılır ama bu unutulacak ve sıradan bir sunum olur. Gates de tam bu noktada dinleyicilerin olayı görmesini sağladı. 

Ted konuşmacılarının önerdiği şeylerden biri alışagelmiş performansı sergilemekten uzak durmaktır. 

Anlamadığın Şey Sana Zarar Verebilir (ve verir de)

Adam Levine, ADHD yani dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna sahip genç. Müzikle ilgileniyor fakat kafasındaki fikirleri kâğıda dökmede sorun yaşıyor. ADHD’den mustarip yetişkinlerin yüzde 85’inin bundan haberi bile yok, tıbbi ortamlarda gayet iyi tanınmasına rağmen, kulaktan dolma bilgiler ve yanlış anlamalarla kuşatılmış bir durumda. 

Kızamık salgının yaşandığı zMn 1963’te aşısı uygulanmaya başladı fakat ebeveynler yinede çocuklarını aşı yaptırmadı. Obama bu konuyla ilgili bilime kulak verin açıklamaları yapsada beklenen sonuçlar alınmadı. Aslında ailelerin duymaları gereken şey karşı anlatılardır. Vaccime knowledge project, uzman olmayan ve bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgiler yatınlayan bir ingiliz sitesi ve bireylerin hikayeleriyle dolu. Tabi ki konuyla ilgilide sonunda başarı sağlandı. Sonuç olarak hikâye anlatmak önemlidir, çünkü anlamadığınız şey çoğunlukla size zarar verebilir ve verir de…

Bir imparatorluk Kuran 98 Dolarlık Külotlu Çorap

Beyaz külotlu çoraba sahip olan Sara Blakely, görüntüsünü beğenmediği için çorabın ayaklarını kesti. Bu icadını dönüştürmek istedi ve patentini aldı. Neiman Marcus’taki bir alıcıya aniden telefon açarak randevu aldı ve Dallas uçağına bindi. Alıcı, saraya ürünü anlatmak için 10 dakika verdi ve sara birkaç dakika sonra alıcının ilgisini yitirdiğini fark ederek alıcıyı banyoya götürdü. Ürününün modelliğini yaptı ve alıcı tam yedi mağazada ürünü satmayı kabul etti.

Sara, ürününü samimi bir hikâye kullanarak yarattı ve özgül, somut, anlamlı detaylarla birleştirerek dinleyiciyi kendi dünyasına çekmeyi başardı.

Tüm Zamanların En Popüler TED Konuşmasına Komik Bir Bakış

Robinson, TED konuşmasında, yaratıcılık, eğitim ve insan potansiyeli alanında öne çıkmış kişilerden birisi. Peki, nedir bunun açıklaması? Robinson bu soru için “eğer gülüyorlarsa, dinliyorlardır”, diyerek cevap vermiştir. Robinson’un asıl olayı, mütevazılığın kendini sevdiriyor olması ve konuşmalarını yaparken alçakgönüllülüğü mizahla birleştirerek, sunumla altın madalyayı kazanmak…

Toprak, Purolar Ve Terli Çoraplar Bir Pazarlamacıyı Haritaya Yerleştiriyor

Gary Vaynerchuk, babasına şaraphaneyi düzgünce düzenlemesine yardım

ederken 2006 yılında şarap kütüphanesi tv’yi kurarak şeffaflıkla sadece satış yapmayı değil aynı zamanda şeffaf davranmayı da amaçladı. ABD da satılan şarapların pahalı olması ve şarapların dilinden sadece iyilerin anlaması bir tarafa Gary farklı bir şey yaparak, sıradan insanların diliyle de konuştu. Buda onun şarabı daha iyi ulaşılabilir hale getirdi demek oluyordu. Çağrıldığı Conan O’brien programda şarapların içerdiği şeylerin örneğin mineralli kelimesini anlatmak için ıslak taş yedi ve sonrasında sosyal medya yıldızı doğmuş oldu. 

Yan Hikayeli Burger 

Hepimizin bildiği Shake shack Danny’nin 125 bin dolar kazandığı işi bırakıp hayallerinin peşinden gitmesiyle açıldı ve Moskova, Londra, Dubai gibi dünyanın her köşesine 60’dan fazla mekânda faaliyet göstermeye başladı. Televizyon programlarında hikayeler anlatan Danny Meyer, soyut kavramları gündelik hayat içinde açıklıyor. 

Yazar: Dilan Dağ

Kaynak: Hikaye Anlatıcısının Sırrı