Eğer Bir Çırpıda Okunmazsa Boş Laftır!

Richard Branson disleksi ve okumakta zorluk çekiyordu hatta sekiz yaşında hala okuyamıyordu. O zamanlar kimse disleksi hastalığını duymadığı için, okuyamamak ve yazmamak tam olarak aptallıktan başka bir şey değildi. Richard bu zayıflığını tam tersine güce çevirdiğini ve hayatını tamamen yeniden çerçevelediğini bu bölümde ele almıştır. Hastalığının ona avantaj sağlayacağını 15 yaşında okulu bırakırken farkında değildi. Basit hikaye anlatımının önemini başarısının çekirdeği olduğunu söylüyor ve ikna edici hikaye anlatımının güvenli net ve herşeyden önce kısa ve basit olması gerektiğini keşfetmiştir ve kitapta tırnak içinde ‘’Karmaşıklık düşmanımızdır.’’ demiştir.  Eğer bir şey bir çırpıda açıklanamazsa boş laftır.

Eğer bir girişimci fikrini on kelime veya daha azıyla açıklayamıyorsa ilgilenmem ve yatırım yapmam demiştir. Kitapta dinleyicinin bilmesi gereken tek şeye başlık demiştir.

Steve Jobs basitliğin ustasıydı ve iş sunumunu bir sanat biçimine dönüştürdü. 2008 de Steve Jobs’un Apple’ın ilk taşınabilir dizüstü bilgisayarına Macbook Air’i tanıtırken ki lafına değinmiştir. Tek cümleyle ‘’Dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı’’ Aynı şekilde 5 gb depolama alanı olan Ipod müzik çalar içinde, herkesin anlayacağı dilde 1000 şarkıya denk geldiğini ve cebinizde taşıyacağınızı söylemiştir. İnsanlar ne satın alacağını tek bir cümleyle öğrenebildi. Bu bölümde Branson’un hikaye anlatma tavsiyesi şuydu, basit ve net ne kastediyorsanız onu söyleyin ve söylediğinizin arkasında durun ve bunu da olabildiğince az sayıda özenle seçilmiş kelimelerle yapın.

Boş Vaiz

Manila Papa Francis şöyle demiş, anahtar kelimeleri vurgulamak için kalın fontla ve yaymak içinde önce listeyi sunuyor ve ilerleyen kısımda da her maddenin detaylarını veriyor. ABD’deki telefon numaraları sekiz hanelidir. Çünkü araştırmacılar insanların en fazla yedi sayıyı akılda tutabildiğini buldu. Rakamları üçlü ve dörtlü grup halinde aklımızda tutuyoruz.

İnsanlar üçü içselleştirmişlerdir. Işık kamera motor yerlerinize hazır başla gibi birçok komut akılda kalıcıdır. Tüm hikaye anlatıcıları üç unsur kuralını severler.

Aristoteles’le başlayan ve bugün Papa Francis’le devam eden üç unsur kuralı, dünyanın en büyük hikaye anlatıcıları tarafından takip edilen şemadır. Hikayenizi yapılandırmak için basit bir şablon sunar. Dinleyicilerin hikayenizin kilit mesajlarını anlayabilmeleri için anlatınızı basitleştirir.İknanın nihai hedefine yönlendirir.

Bir Sinema Patronunun Torunu Kendi Başarı Tarifini Hazırlıyor

Tutku enerji yaratır.Gülümseme, gülümsemenin kolay olduğunu zannedersiniz mutlu olduğumuzda gülümseriz. Sohbet yapmacık soğuk ruhsuz insanlarla hepimiz karşılaşmışız.Hikaye anlatıcısının sırrı toplumun kalbini fetheden hikaye anlatıcıları mesajları konusunda tutku doludur anlatılarının içeriğini basit ve anlaşılabilir bir dilde sunarlar. Videolar hikaye aktarmakta hayati bir araç haline geldi. Başarılı hikaye anlatıcıları bu aracı konuşmacıyla birebir sohbet ettiği duygusunu izleyiciye hissettirecek şekilde cana yakın ve dostça bir uslupla kullanır.

Adam Batarya Satıyor ve Yine de Esinlendiriyor

Elon Musk gezegendeki en zeki mucitlerden birisi ama tüketicilere teknolojiyi açıklarken bir altıncı sınıf öğrencisinin bile anlayabileceği dilden konuşuyor.Dünyadaki en harika fikirlere sahip olabilirsiniz ama insanlar bunların  çözdüğü problemleri anlayamazsa asla ürününüzle ya da fikrinizle ilişki kuramazlar. Kısacası kitap bu bölümde hikaye anlatıcıları hikayeyi basitleştirmek için kötü adamlar ve kahramanlar kullanır. Mesajı o kadar basit kelimelerle sunarlar ki bir ilkokul öğrenci bile anlayabilir.

Yazar: Şevval İdil Ecevit

Kaynak: Hikaye Anlatıcısının Sırrı