Ali Tan Şerbetçi‘nin CES 2020’de öne çıkan teknolojileri derlediği yazıyı sizlerle paylaşıyoruz:

Yılın ilk tüketici teknolojisi fuarı CES2020 dün kapılarını kapattı. Bu seneki CES, geçen senenin sıkıcılığını bir kenara bırakmış, hem yıkıcı teknolojilerin yer aldığı hem de otomotiv dünyasını iyice saran EV ve otonomi çılgınlığının tavan yaptığı bir fuar oldu. Tüm fuarı üç gün boyunca incelemiş birisi olarak otomotiv başlıklarını bir kenara bırakıp öne çıkardığım teknolojik gelişmeleri aşağıda sıraladım.

 1. Bluetooth LE audio – günümüz mobil cihazlarında iletişim için vazgeçilmez olan eski bluetooth teknolojisinin yıllardır beklenen yeni versiyonu: hem çok daha geniş frekanslı, hem de çok daha az batarya gücü gerekiyor, adı üzerinde Low Energy Audio. Günümüz kulaklıkları bile tüm gün müzik dinlemeye dayanabilecek gibi görünüyor. Tabii yeni Audio Sharing özelliğini de es geçmemek lazım, artık tek bir kaynaktan birden çok cihaz beslenebiliyor, aynı anda birçok cihazdan dinlenebiliyor.
 • 2)     Samsung Q950TS 8K AI QLED TV. Hem 8K (33,177,600 pixel) hem de neredeyse çerçevesiz özellikleri ile ilk defa görece makul rakamlara iniyor fiyatlar. Samsung health uygulaması da ilk defa bir TV ile paylaşımlı olarak çalışacak, yani telefon veya saatinizin topladığı sağlık bilgileriniz TV ekranında size yol gösterebilecek. Dev ekran boyutları mı dediniz? Q950TS 95” yani 242cmye kadar olan farklı boyutlarda geliyor.

https://www.techradar.com/reviews/samsung-q950ts-8k-qled-tv

 • LG‘den iki yeni “disruptive” TV teknolojisi:
  • The wall duvar büyüklüğünde projeksiyon yerine kullanabileceğiniz ve tamamen katlanıp rulo haline gelebilecek bir UHD TV ekranı – ki bu teknolojiyi açık patent olarak geliştiricilerin kullanımına da açacağını söyledi açılış sunumları sırasında, zaten en önemli etkisi de bu bence.
  • Bendable screen isimli saydamlığı değiştirilebilen ve bükülebilen ekran teknolojisi özellikle uçaklarda veya kişisel alanlarda mahremiyet sağlanırken aynı zamanda görüntü alma ve işlemeye de izin verebiliyor. 

https://www.tomsguide.com/news/lg-displays-roll-down-oled-tv-wows-at-ces-2020-and-the-bendable-oled-is-even-cooler

 • Wallbox Quasar enerji depolama teknolojilerinde çığır açabilecek bir duvar şarj cihazı. En önemli özelliği ise sadece aracınızı şarj etmesinden öte gerektiğinde evinizin elektrik altyapısını aracınızın bataryalarından da besleyebilmesi. Hem boyutları hem de yetenekleri CES2020’nin en dikkat çeken ürünlerinden birisi olan Wallbox 4000USD civarında bir fiyat ile piyasaya çıkacak.

https://wallbox.com/en_catalog/quasar-dc-charger

 • Tacterion firmasının Pylon isimli hissedebilen cilt benzeri sensör yüzeyi. O kadar önemli bir buluş ki yakın gelecekteki tüm yüzey hassasiyet ve yaklaşma sorunlarımıza çözüm olabilir ve robotların tam anlamı ile insanlar gibi tutma, dokunma ve yakalama yeteneğine sahip olmasını sağlayabilir. Bu ürün mevcut yapay zeka donanımları ile birleştirildiğinde insan cildinden ve sinir sisteminden daha hassas bir yüzey algısı oluşuyor.

https://www.tacterion.com

 • 6)     Wheel.me firmasının ürettiği Genius eşgüdümlü hareket eden tekerlek sistemi ile istediğiniz eşyayı otonom olarak istediğiniz mekanda hareket ettirebilir, mekanı değiştirebilir, yüklerinizi otomatik olarak yükleyebilirsiniz… ses ile kendi uygulaması üzerinden hem de.  Geleceğin mobilitesinin bir ön sunumu.

 https://vimeo.com/247601684  ve websitesi https://wheel.me

 • Opteskin firmasının OPTE isimli cilt inceleme, değerlendirme ve serum ile düzeltme cihazı. Kozmetik alanında bir devrim sayılabilecek bu teknoloji ile elinizde tuttuğunuz bir Opte cihazı cildinizi tarayacak ve gerekli yerlere cilt renk ve dokunuza uygun miktarlarda serum enjekte ederek kozmetik iyileştirme sağlayacak. Fuarda gösterime girdi ve satışa başlanacağı açıklandı. Artık instagram filtrelerinin sonu mu gelecek acaba?

www.opteskin.com

 • Acconeer firmasını çıkardığı A1 radar sensörü sadece 29mm2 büyüklüğünde, her yere yerleştirilebilen ve 2mye kadar kısa mesafe radar ölçümü yaparak varlık/yokluk veya mesafe tespiti yapabilen wireless chip. Uygulama alanları güvenlik sistemlerinden otopark alanlarına, market raflarından otomotiv uygulamalarına kadar değişiyor. Şu an satışta ve yeteneklerine göre oldukça ucuz: 35TL

Ali Tan Şerbetci

CES2020, Las Vegas