Mojo vision dünyanın ilk artırılmış gerçeklik kontakt lenslerini tanıttı. Şaka gibi değil mi? Lenslerin içinde gözümüze doğrudan görselleri ulaştıran devreler var ve bunlar sayesinde artık arttırılmış gerçeklik izleyebileceğiz.

Bunlar, artırılmış gerçeklik kontakt lensleri üzerinde sessizce çalışan bir başlangıç ​​olan Mojo Vision’ın ilk ürünü değil aslında. Daha önce de lensler ve görüntü aktarımı konusunda bir çok inovatif ürünleri piyasaya sürmüşlerdi.  Şirket, tüketiciye hazır bir ürünün hala yıllarca uzak olduğunu söylese de, AR teknolojisini ilk kez akıllı telefonun yerini alması vizyonunun bir parçası olarak gösteriyor.

Her şeyin arkasında, girişimin “görünmez bilgi işlem” olarak adlandırdığı şey, bilginin akıllı telefon ekranları yerine, istediğimiz gibi sorunsuz bir şekilde etrafımızda görüneceği fikri.

Şirketin ürün ve bölümü “Bu bir görüntü, böylece görmek istediğiniz bilgileri koyabilirsiniz” diyor. “Apple watch üzerindeki bildirimler kadar basit de olabilir, gerçek dünyaya uyan ve gerçek dünyaya bağlam veren her şey kadar karmaşık da olabilir.”

Mojo Vision, AR destekli bir geleceğe yatırım yapan tek şirket değil, ancak rakiplerinden çok daha ileri olduğu bir gerçek. Benzer yatırımlar Samsung (patentli akıllı kontakt lens konsepti) ve Apple (artırılmış bir gerçeklik kulaklığı ve bir gün iPhone’un yerini alabilecek AR gözlükleri) cephesinde de var zaten. Zuckerberg de Facebook ile AR gözlükleri üzerinde çalışıyor, ancak projenin hala erken araştırma aşamasında olduğunu biliyoruz.

Mojo Vision teknolojinin bir kısmına sahip olsa ve demo yapmaya başlasa da, bu türlerin veya artırılmış gerçeklik arayüzlerinin nasıl çalışacağı konusunda hala birçok cevaplanmamış soru var – göz kürelerimizde küçük AR ekranları için uzun vadede nasıl bir reaksiyon göstereceğini henüz bilemiyoruz.

Bu nedenle şirket, öncelikle lensler için tıbbi kullanım vakalarını hedefleyeceğini söylüyor. Mojo Vision’ın kontakt lenslerinin her türlü tüketici sürümü için hala “birkaç” yıl uzakta olduğunu düşünülüyor. En önemli yararı ise FDA ile maküler dejenerasyon gibi görme yeteneği veya görme yeteneğini etkileyen rahatsızlıklara yardımcı olabilecek özel lensler üzerinde çalışması olabilir. Maküler dejenerasyon günümüzde gittikçe yaşlılar arasında yaygınlaşıyor ve tedavisi henüz yok.

Yazar: Ali Tan Şerbetçi