Yazar: Bülent Erdoğan

Megatrendler

Yeni teknolojiler ve gelişmeler, dijitalleşmenin ve enformasyon teknolojisinin her alandaki etkin olan gücünü kullanıyor. Bütün bu yenilikler dijital güç sayesinde ilerliyor. Megatrendleri fiziksel, dijital ve biyolojik olarak üç başlık altında inceleyebiliriz.

Fiziksel

Bu megatrenlerin fiziksel ifadeleri özerk taşıtlar, 3d yazıcılar, ileri robotik ve yeni malzemeler olarak gruplanabilir.

Özerk taşıtlar

Özerk taşıtlar sürücüsüz ve kendi kontrollerine sahip araçlar olarak tanımlanır. Bir çok sektörde farklı kullanım türlerine göre dronlar, kamyonlar, uçaklar ve tekneler olarak karşımıza çıkarlar. Teknolojinin gelişmesi ile maliyetlerin düşmesine ve akıllı sensörler, yapay zeka gibi birçok donanım ve yazılım eklentiliri ile hızlı bir şekilde gelişim göstermekteler. Enerji nakil hatlarının kontrolünden tıbbi erzak taşımaya kadar farklı kullanım alanlarına hizmet verebilirler.

3D baskı

Bilgisayar destekli üç boyutlu modellemelerin tabaka üzerine tabaka basılarak fiziksel nesnelerin oluşturulmasına 3d baskı denir. Günümüzde öncelikli kullanım alanı otomotiv, havacılık ve medikal uygulamalarla sınırlıdır. Seri üretim mallarından farklı olarak tüketicilere göre özelleştirilmesi avantajlarından birisidir. Elektronik parçalar ile veya insan hücre ve organlarını içerecek baskıların da yapılması mümkün olacaktır.

İleri Robotik

Robotlar üzerinde yapılan geliştirilmelerin onları daralmış alanlarından kurtararak bütün sektörlerde kullanılmasını sağlamıştır. Sensörlerde yapılan gelişmelerin robotlara bulundukları ortamı daha doğru ve net bir şekilde almak ve tepkide bulunmak gibi bir çok fayda sağlayacaktır.

Yeni Malzemeler

Daha dayanıklı, daha az yer kaplayan fakat aynı zamanda çok güçlü malzemeler bulunuyor. Hatta daha ileri olarak kendini onarabilen, orijinal biçinine geri dönebilen materyaller söz konusu. Boyutuna göre çok güçlü ve bir o kadar hafif grafen gelişen teknolojik atılımlarla fiyatta rekabete gidilip imalat ve altyapı endüstrisinde bozulmaya yol açacaktır.

Dijital

Fiziksel ve dijital bağlantı “her şeyin interneti” olan nesnelerin interneti ile mümkün kılınacaktır. Kısaca açmak gerekirse cihazların ve nesnelerin birbirleriyle veya internete bağlantılı olduğu ağlardır. Yapılan geliştirmelerle gün geçtikçe daha da ucuzlayan ve küçülen bir çok akıllı sensör evlere, giysi ve aksesuarlara, kentlere ve ulaşım ağlarına kadar yerleşiyor. Bu gelişmelerle birkaç yıl içinde bu ağlara dahil olacak cihaz sayısı bir trilyonun üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Örnek vermek gerekirse tedarik zincirinde bir ürünün nerede nasıl bir durumunda olduğundan, evimizdeki imalattan altyapıya kadar birçok farklı sektörde köklü değişimler yapacak.

Biyolojik

Biyoloji alanında  yapılan çalışmalar sayesinde birçok inovasyon yapıldı. Bunlardan en nefes kesici olanı ise insan genomunda yapılanlar. Yapılan geliştirmeleri özetlemek adına, 10 yıllık bir süreç ve 2.7 milyar dolarlık bir maliyeti vardı fakat günümüzde birkaç saatin altında ve bin doların altında bir maliyetle insan genomu dizilimi bulunabiliyor. Sentetik biyoloji ile DNA’da yapılan değişiklerle organizmaları özelleştirme gibi birçok alana fayda sağlayabilecek geliştirmeler yapılabilecek. Bir çok hastalığın nedenleri arasında genetik bileşen vardır. Birsel genetiğimizin belirlenmesi ile kişiselleştirilmiş tedavilerin oluşturulması  devrim yaratacaktır. Yine bitkiler ve hayvanlar üzerinde yapılan genom değişikleri ile daha dayanaklı veya başka ihtiyaçlara göre düzenleme yapmayı mümkün kılacaktır.

Kaynak: Dördüncü Sanayi Devrimi / Klaus Schwab