Yazar: Birsu Tezcan

Dördüncü Sanayi Devriminde gerçekten ilgimi çeken bir sürü nokta oldu. Öncelikle şunu demek istiyorum bu kitabı okuduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum çünkü gerçekten günümüzü anlatıyor ve bilmediğim bir sürü şey öğrendim.Bu yazıyı yazmamın amacı sizi bu yazıcağım iki bölüm hakkında bilgilendirmektir.

Devrim sözcüğünü çok duyacaksınız. Çünkü Dördüncü Sanayi Devriminden bahsediyoruz. Bu gibi değişimlerin gelişmesi yıllara yayılabilir. Yaklaşık 10.000 yıl öncesine kadar avcılık vardı fakat hayvanların ehlileştirilmesi sayesinde tarıma geçebildik. Bunun sonucunda nüfus arttı ve insan yerleşimleri çoğaldı. En sonunda kent yaşamına geçiş sağlandı. “Sanayi Devrimine’’ geçiş sağlandı. İnsanoğlu kas kuvvetinden mekanik kuvvete geçişi getirdi. İlk Sanayi Devrimi 1760’tan 1840’lara kadar sürdü. Mekanik üretim öncelik haline geldi. Üçüncü Sanayi devrimi 1960’larda başladı. 1990’lara gelindiğinde artık internetin katalizörlüğünde dijital devrim ortaya çıktı. Kitapta söylendiği gibi artık dördüncü sanayi devrimine geçmiş bulunuyoruz. Dijital devrim sürekli yükseliyor ve artık teknolojik aletlere yetişilmiyor. Toplumlar giderek değişmektedir. Bu  dönemi ‘’İkinci Makine Çağı’’ olarak adlandırıyorlar. Bu çağda beklenmedik şeylerin ortaya çıkacağını ve bir sürü yeni gelişmelerin öne çıkacağını söylüyorlar. Zaten şu andada günümüzde teknolojik olarak bir sürü yeni ürünlerle karşı karşıyayız. Aynı zamanda Dördüncü Sanayi Devrimi kapsamı çok daha geniştir. 1,3 milyar kişinin hala elektrik erişimine sahip olmadığı bir dünyada yaşıyoruz.4 milyar insan internet erişimine sahip değildir ama internetin dünyamıza çok hızlı bir şekilde yayıldığını görebiliyoruz Aslında gelişmiş ülkelerin teknolojiye ne kadar sahip olduğundan anlayabiliriz. Gelişmiş ülkeler her zaman yeniliklere açıktır. Dördüncü Sanayi Devriminin etkili olabilmesi söz konusu fakat bazı etmenler söz konusu olmuştur. Ekonomik, sosyal ve politik sistemlerimiz yeni bir devrime göre düşük kalmaktadır çünkü kendimizi hiç ön plana koyamıyoruz hep gerilerdeyiz bu da geri kalmış ülkelerde görülen şeylerdir.

Teknolojik buluşlar giderek değişmektedir. İnovasyon çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Şimdi hepimizin bildiği uygulamalardan bahsedeceğim. Hepimizin bu uygulamaları kullandığını biliyorum. Günümüzde çok popüler olan Airbnb, Uber, Alibaba gibi uygulamaların daha önce adını bilen bile yoktu ama şimdi bilmeyeni ayıplarlar. Akıllı telefon sayısı 2015 yılında 2 milyar dolaylarındaymış. Google otomatik ilk özerk arabasını ilan etti. Dijitalleşme otomasyon demektir. 2014 yılındaki Silikon Vadisi’ndeki üç büyük şirketin değeri çok daha yüksekti ama 10 kat daha az çalışanla çünkü dijital şirketlerin maliyetleri çok düşüktür. Dijital çağ sayesinde şirketler depolama, nakliye ve çoğaltma maliyetlerini  sıfır olan enformasyon malları üretebilmeleridir. Şu anda günümüzün trendi olan VE herkesin çok kullandığı Instagram ve Whatsapp gibi şirketler pek fazla fona ihtiyaç duymuyorlar. Bunlar günümüzde benzersiz uygulamalardır. İkinci Makine Çağı kitabında bilgisayarların hangi aplikasyonlarını kullanıcağımızı mümkün olmadığını ileri sürüyor. Yapay zeka, sürücüsüz otomobil, dronlar ve sanal asistanlara kadar bunların hepsi yavaş yavaş hayatlarımızı değiştiriyor. Ek olarak şunu demek istiyorum bu algoritmaların çoğu dijital dünyada bıraktığımız ‘’ekmek kırıntısı’’ iz verilerden öğreniyoruz. Zeki robotlar ve bilgisayarlar bir problemi kendi kendilerine çözüp halledebiliyorlar. İleri ki yıllarda artık çok daha fazla şeyin gelişeceğini görebiliyoruz. Teknoloji bizim birer parçamız haline gelicek.Ben ilerisi için hem iyi hem de kötü şeylerin ortaya çıkabiliceğini düşünüyorum. Dördüncü Sanayi Devrimi aynı zamanda büyük tehditler ve yararlar sağlayacaktır. Eşitsizliklerin ortaya çıkması söz konusudur. İnovasyonun yaşam standlarımızı olumlu ve olumsuz her iki yönde de etkiliyecektir. Tüketicilerin en çok kazananlar olucağı. Taksi çağırmak, uçak bileti almak, bir ürün satın almak, ödeme yapmak, müzik dinlemek bu ve bir çok benzeri şey artık uzaktan yapılabiliyor. Teknolojinin yeri hayatımızda kusursuzdur ve bunun rahatlığını hiç bir şey değiştiremez. Fakat artan eşitsizlik ve adaletsizliğe ilişkin endişeler önemli bir tehdit oluşturuyor. İnsanlar bozulma ne zaman gelecek gibi sorularla kendisini bunaltmamalıdır. Her zaman için çözüm odaklı olup yeniliklere açık olmamız gerekmektedir.

Püf Noktalar

   İlk olarak Megatrendler dijitalleşmenin ve enformasyon teknolojisinin her yere nufüz eden gücünü kaldıraç olarak kullanıyor. Bütün inovasyonlar dijital güç sayesinde mümkün oluyor ve ilerliyor.Aynı şekilde ileri robotlar yapay zeka olmaksızın var olamazdı. Yapay zeka günümüzde çok önemli bir statüde yer almaktadır.

Fiziksel (özerk taşıtlar) kamyonlar, dronlar, uçaklar ve tekneler gibi bir sürü özerk taşıt vardır.Mesela tarımda dronların kullanılması gübrelerin ve suyun daha verimli kullanımını mümkün kılacaktır. 3D baskı fiziksel bir nesne oluşturmak demektir. 4D üzerindede çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. İleri Robotik robotların kullanımı günümüzde giderek artmıştır. Çok çeşitli görevlerde kullanılmaktadır. Kısa süre içinde insanlar ile makinelerin günlük olay haline geliceği belirtilmiştir. Robotlar günümüzde çok çeşitli görevlerde rol alıyorlar. Bunların hepsi Dördüncü Sanayi Devrimine ayak bastığımızın göstergeleridir. Yeni malzemeler ortaya çıkmakta ve bunların hepsi daha geri dönüşebilir durumdadır. Keramik ve kristaller gibi yeni uygulamalar söz konusu Termoset kelimesini ilk defa burda duydum ve bu kitap sayesinde öğrendim sizede açıklamak isterim. Her şeyde kullanılan ve geri dönüşümü olanaksız kabul edilen bazı malzemeleri yeniden kullanılabilir hale getirmek

Dijital, benim kitapta gördüğüm en önemli kısım bence. “Her şeyin interneti’’ sloganıyla bir numara öndedir. Günümüzde tüm dünyada akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar sayısız insan tarafından kullanılmaktadır ve bunların önümüzdeki süreç içerisinde çok daha artması bekleniyor. Sektörlerin değişmesi söz konusudur. Blockchain kelimesini de bu kitap sayesinde öğrendim. Herkes tarafından gözden geçirilebilir bir kasa defteriymiş. Şu anda hepimizin bildiği ve genelde erkekler arasında en popüler olan Bitcoin blockchain uygulamasıymış. Biyolojik gen diziliminde büyük ilerlemeler kaydedildi. Bilim aslında o kadar hızlı ilerlemektedir ki fakat işleri yürürlüğe koyma kısmında sıkıntılar yaşanmaktadır. Mesela domuz genomunu insanlara nakledebilecek şekilde değiştirmeye başlamışlar ama bunların sonuçlarının kötü olma riski yüksek şeylerdir. İnsanoğlunun değerlerini izleyebilecek cihazlar bedenlere yerleştirilebilecek hale geliyor. İlerisi için bir sürü yeni gelişmeler olucağı söz konusu.

Kaynak: Dördüncü Sanayi Devrimi / Klaus Schwab